Dokumenty
Obowiązki w zakresie bezpieczeństwa podczas pobytu dziecka w przedszkolu
Procedury związane z zapewnieniem bezpieczeństwa
w Miejskim Przedszkolu nr 3 w Zambrowie
Procedura I
Obowiązki w zakresie bezpieczeństwa dziecka w przedszkolu
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach
i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.),
Statut przedszkola.
Cel procedury
Procedura ma zapewnić bezpieczeństwo dzieci i bezpośrednią, stałą opiekę nad nimi podczas ich pobytu w przedszkolu.
Zakres procedury
Procedura dotyczy nadzoru nad dziećmi od momentu podjęcia nad nimi opieki przez nauczyciela do momentu ich odbioru z przedszkola.
Uczestnicy postępowania - zakres odpowiedzialności
- Rodzice (opiekunowie prawni): przyprowadzają do przedszkola dziecko o określonej godzinie, pozostawiają je pod opieką nauczyciela oraz odbierają w ustalonym czasie,
są zobowiązani znać system kar i nagród stosowanych w grupie dziecka. - Nauczyciele: muszą mieć świadomość swojej odpowiedzialności za życie i zdrowie powierzonych opiece dzieci. Troska o pełne bezpieczeństwo wychowanków powinna być priorytetem wszelkich ich działań.
- Pracownicy obsługi: ponoszą współodpowiedzialność za bezpieczny pobyt dziecka
w przedszkolu, zwracają uwagę na bezkonfliktową i bezpieczną zabawę dzieci oraz ich zgodne korzystanie ze wspólnych zabawek, odpowiadają za stan zabawek, którymi bawią się dzieci, i sprzętu w sali zabaw. - Dyrektor: jest zobowiązany do zapewnienia dzieciom i pracownikom pełnego poczucia bezpieczeństwa zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.
Sposób prezentacji procedur
- Zapoznanie rodziców z obowiązującymi w placówce procedurami na zebraniach organizacyjnych we wrześniu każdego roku szkolnego.
- Udostępnienie dokumentu na tablicy ogłoszeń w przedszkolu.
- Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedur.
- Udostępnienie na stronie internetowej przedszkola
Tryb dokonywania zmian w procedurze
- Wszelkich zmian w opracowanej procedurze może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej dyrektor placówki. Wnioskodawcą zmian może być również rada rodziców.
- Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.
- Zasady wchodzą w życie z dniem 1 września 2017 roku.
Opis procedury
- Nauczyciel odpowiada za zdrowie i życie powierzonych jego opiece dzieci,
a w przypadku narażenia ich na niebezpieczeństwo poniesie za to pełną odpowiedzialność dyscyplinarną. - Dzieci są przyprowadzane do przedszkola według godzin wskazanych w umowie przez rodziców/opiekunów prawnych bądź inne upoważnione osoby. Rodzice rozbierają dziecko i wprowadzają je do sali, w której dzieci przebywają pod opieką nauczyciela. Analogicznie rodzice/opiekunowie prawni lub inne upoważnione osoby odbierają dziecko z grupy bezpośrednio od nauczyciela.
- Dzieci powinny być odbierane z przedszkola zgodnie z deklaracją w umowie.
- Od godziny 7:30 czynne są już wszystkie grupy. Dzieci rozchodzą się wówczas
do swoich sal pod opieką nauczycieli. - Dzieci są objęte ciągłym dozorem i opieką nauczyciela i personelu pomocniczego.
- Nauczyciel musi być obecny przy rozchodzeniu się dzieci do czasu, gdy wszystkie dzieci zostaną odebrane przez rodziców.
- Nauczycielowi nie wolno podczas pracy z dziećmi ani na chwilę zostawić grupy samej. W razie różnych sytuacji życiowych np. Korzystanie z toalety przez nauczyciela, nauczycielkę wspiera w opiece personel pomocniczy np. pomoc nauczyciela, woźna- oddziałowa. Nauczyciel musi umieć przewidzieć ewentualne skutki swojej nieobecności.
- W razie konieczności sprawowania dodatkowej opieki nad dzieckiem, tj. wyjścia dziecka do toalety, zmiany bielizny z powodu zmoczenia się dziecka, nauczyciel powierza dziecko woźnej oddziałowej lub innemu nauczycielowi. Opiekę taką należy ograniczyć do minimum.
- Nauczyciel musi skupić swoją uwagę na dzieciach - nie może zajmować się rozpraszającymi jego uwagę czynnościami, np. rozmową z inną osobą (bezpośrednio lub przez telefon komórkowy).
- Dzieciom, które już weszły do sali, nie wolno podczas dnia wychodzić z niej samowolnie, bez powodu i dozoru. Nie wolno im też samowolnie wychodzić z budynku przedszkola. Dziecko przez cały czas pobytu w przedszkolu jest otoczone opieką nauczyciela lub upoważnionego pracownika przedszkola.
- Nauczyciel (oraz personel pomocniczy) odpowiada za stan zabawek, którymi bawią się dzieci, i sprzętu w sali zabaw. Każdorazowo przed rozpoczęciem zajęć nauczycielka powinna skontrolować salę zajęć, sprzęt, pomoce i zabawki.
- Podczas zabaw dowolnych w sali nauczyciel (oraz personel pomocniczy) zwraca uwagę na bezkonfliktową i bezpieczną zabawę dzieci, ich zgodne korzystanie ze wspólnych zabawek.
- Nauczyciele obserwują dzieci podczas zabaw, kierują zabawą lub ją inspirują, ewentualnie ingerują w konflikty między dziećmi, jeśli te nie są w stanie same ich rozwiązać. W czasie zabaw dowolnych nauczyciel zwraca przede wszystkim uwagę na bezpieczeństwo dzieci.
- Nauczyciel ustala wspólnie z dziećmi zasady i normy obowiązujące w grupie, systematycznie wdraża dzieci do bezkonfliktowej zabawy, do przestrzegania zasad zgodnego współżycia z rówieśnikami, uczestniczy w zabawach dzieci. Zapoznaje dzieci i ich rodziców z systemem kar i nagród obowiązujących w danej grupie.
- Nauczyciel nie prowadzi rozmów z innymi osobami podczas zabaw dzieci. Jego uwaga powinna być skupiona wyłącznie na podopiecznych. Nauczyciel powinien mieć świadomość, jakie mogą być konsekwencje jego nieuwagi.
- Podczas zajęć obowiązkowych zawsze należy przemyśleć organizacyjnie zajęcia, tok ćwiczeń ruchowych i przebieg zabawy pod kątem bezpieczeństwa dzieci. Nauczyciel musi przewidywać ewentualne zagrożenia i im przeciwdziałać.
- Przy przemieszczaniu się grupy, np. do szatni, na wycieczki piesze, dzieci ustawiają się parami i w taki sposób się poruszają.
- Nauczyciele mają ściśle wyznaczone godziny pracy z dziećmi. Obowiązkiem nauczyciela jest punktualne przychodzenie do pracy i zaznaczenie tego faktu na liście obecności. Niedopuszczalne jest spóźnianie się. Nauczyciel ma obowiązek zgłosić dyrektorowi spóźnienie do pracy i podać jego przyczynę.
- Nauczycielka opuszcza oddział i dzieci z chwilą przyjścia drugiej nauczycielki, informując ją o wszystkich sprawach dotyczących wychowanków.
- Nauczycielowi nie wolno pozostawić dzieci w grupie bez opieki, gdy nie ma jeszcze zmiennika. Jeśli zmiennik spóźnia się do pracy, dyrektor ma prawo polecić nauczycielowi pozostanie w grupie. Polecenie dyrektora jest dla nauczyciela obowiązujące.
- Nauczyciel jest zobowiązany natychmiast reagować na wszelkie dostrzeżone sytuacje lub zachowania dzieci stanowiące zagrożenie bezpieczeństwa dla innych.
- Nauczyciel jest zobowiązany zwrócić uwagę na osoby postronne przebywające
na terenie przedszkola i zawiadomić o tym dyrektora.
Procedura II
Przyprowadzanie dziecka do przedszkola i odbieranie go
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkól (Dz. U. z 2001 r.
Nr 61 poz. 624 ze zm.), - Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 108 poz. 908 ze zm.).
Cel procedury
Określenie szczegółowych obowiązków rodziców i nauczycieli podczas przyprowadzania do przedszkola i odbierania i przedszkola dzieci przez rodziców (opiekunów prawnych)
lub upoważnioną przez nich osobę, zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo.
Zakres procedury
Procedura dotyczy nadzoru nad dziećmi od momentu wyjścia z rodzicami z domu
do przedszkola do momentu odebrania dziecka z przedszkola, czyli przekazania go w ręce rodziców.
Uczestnicy postępowania - zakres odpowiedzialności
- Rodzice (opiekunowie prawni): są zobowiązani osobiście powierzyć dziecko nauczycielowi, co oznacza, że muszą wprowadzić dziecko do sali zabaw. Rodzice bądź inne osoby dorosłe przez nich upoważnione odbierają dziecko z przedszkola bezpośrednio od nauczyciela.
- Nauczyciel: bierze pełną odpowiedzialność za dziecko od momentu jego wejścia do sali do momentu odebrania go przez rodziców.
- Personel przedszkola: ponosi współodpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka
od momentu jego wejścia do sali do momentu odebrania go przez rodziców.
Sposób prezentacji procedur
- Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej przedszkola.
- Zapoznanie rodziców z obowiązującymi w placówce procedurami na zebraniach organizacyjnych we wrześniu każdego roku szkolnego.
- Udostępnienie dokumentu na tablicy ogłoszeń w przedszkolu.
- Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedur.
Tryb dokonywania zmian w procedurze
- Wszelkich zmian w opracowanej procedurze może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej dyrektor placówki. Wnioskodawcą zmian może być również rada rodziców.
- Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.
- Zasady wchodzą w życie z dniem 1 września 2017 roku.
Opis procedury
Przyprowadzanie dzieci
- Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do przedszkola i z przedszkola odpowiadają rodzice/opiekunowie prawni.
- Rodzice osobiście powierzają dziecko nauczycielowi, co oznacza, że są zobowiązani wprowadzić dziecko do sali.
- Nauczyciel bierze pełną odpowiedzialność za dziecko od momentu jego wejścia do sali.
- Rodzice/opiekunowie, którzy zdecydują, że ich dziecko będzie samodzielnie wchodziło do sali, biorą na siebie pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo swojego dziecka w czasie przechodzenia z szatni do sali.
- Nauczycielka przedszkola nie ponosi odpowiedzialności za życie, zdrowie
i bezpieczeństwo dziecka pozostawionego przez rodziców/opiekunów na terenie przedszkola, lecz przed wejściem do budynku, w szatni lub przed zamkniętymi drzwiami sali zajęć. - Rodzice/opiekunowie prawni mają obowiązek przyprowadzać do przedszkola dziecko zdrowe. Wszelkie dolegliwości dziecka są zobowiązani zgłaszać nauczycielowi
i udzielać wyczerpujących informacji na ten temat. - Nauczyciel ma prawo odmówić przyjęcia dziecka, jeśli jego stan sugeruje, że nie jest ono zdrowe.
- Nauczyciel ma prawo dokonać pomiaru temperatury dziecka, jeśli z jego obserwacji wynika, że może ono być chore. Jeśli temperatura dziecka wskazuje na stan podgorączkowy lub chorobowy, nauczyciel odmawia przyjęcia dziecka do grupy.
- Dziecko należy przyprowadzić do przedszkola do godziny 7:30 lub w dowolnym czasie, po uprzednim poinformowaniu przedszkola o późniejszym przybyciu dziecka.
Odbieranie dzieci
- Odbiór dzieci z przedszkola jest możliwy wyłącznie przez rodziców bądź inne osoby dorosłe przez nich upoważnione.
- Wydanie dziecka innym osobom niż rodzice/opiekunowie prawni może nastąpić tylko
w przypadku pisemnego upoważnienia do odbioru dziecka, podpisanego przez rodziców/opiekunów prawnych. - W oddziałach dziennego pobytu dzieci znajdują się wykazy osób upoważnionych
do odbioru dzieci. - Nauczyciel w razie najmniejszych wątpliwości ma obowiązek sprawdzić zgodność danych osoby odbierającej dziecko z przedszkola z dokumentem tożsamości
- Jeśli okaże się, że dane nie są zgodne, nauczyciel powiadamia rodziców/opiekunów prawnych i dyrektora placówki oraz nie wydaje dziecka do wyjaśnienia sprawy.
- Gdy dziecko jest odbierane z ogrodu przedszkolnego, wymaga się od rodziców/opiekunów prawnych, aby podeszli razem z nim do nauczyciela i zgłosili odebranie.
- Dopuszcza się możliwość wydania dziecka innej osobie niż wymienione w karcie zgłoszenia, jednak wyłącznie po uprzednim przekazaniu takiej informacji przez rodziców/opiekunów prawnych bezpośrednio nauczycielowi w formie
pisemnej. - Przedszkole nie wydaje dziecka na prośbę rodzica/opiekuna prawnego zgłaszaną telefonicznie.
- Przedszkole nie wydaje dziecka osobom niepełnoletnim.
- Rodzice ponoszą pełną odpowiedzialność prawną za osobę niepełnoletnią odbierającą dziecko, jak i za odebrane przez nią dziecko.
- Rodzice ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego
z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę. - Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z nich musi być poświadczone orzeczeniem sądowym.
- Obowiązkiem nauczycieli lub osoby pełniącej dyżur w szatni jest upewnienie się,
czy dziecko jest odbierane przez osobę wskazaną w upoważnieniu. - Osoby wymienione w upoważnieniu są zobowiązane do osobistego odebrania dziecka od nauczyciela opiekującego się daną grupą lub nauczyciela sprawującego
w zastępstwie opiekę nad dziećmi. - Osoba upoważniona w momencie odbioru dziecka powinna mieć przy sobie dowód osobisty i na żądanie nauczycielki lub osoby pełniącej dyżur w szatni okazać go.
- Rodzice/opiekunowie po odebraniu dziecka są zobowiązani opuścić plac zabaw.
- W przypadku pozostania rodzica/opiekuna na placu przedszkolnym po odebraniu dziecka (np. rozmowa rodzica z nauczycielem) nauczyciel nie odpowiada już za bezpieczeństwo dziecka.
- Rodzice/opiekunowie są zobowiązani przekazać aktualne numery telefonów.
- Za właściwe przestrzeganie zasad przyprowadzania i odbierania dzieci są odpowiedzialni rodzice oraz nauczyciel.
- Nauczyciele sprawują opiekę nad dzieckiem od chwili przejęcia go od osoby przyprowadzającej aż do momentu przekazania dziecka rodzicom lub upoważnionej osobie.
- Na pierwszym zebraniu organizacyjnym rodzice są informowani o zasadach przyprowadzania i odbierania dzieci.
Postępowanie w sytuacji nieodebrania dziecka z przedszkola lub zgłoszenia się
po dziecko osoby nie mogącej sprawować opieki
- Dzieci powinny być odbierane z przedszkola zgodnie z kartą zapisu dziecka do przedszkola i oświadczeniami.
- W przypadku braku możliwości odebrania dziecka z przedszkola (w godzinach pracy przedszkola - sytuacje losowe) rodzice lub opiekunowie są zobowiązani
do telefonicznego poinformowania o zaistniałej sytuacji oraz do uzgodnienia innego sposobu odebrania dziecka. - Gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola, nauczyciel jest zobowiązany telefonicznie powiadomić rodziców lub osoby upoważnione do odbioru
o zaistniałej sytuacji. - Jeśli pod wskazanymi przez rodziców numerami telefonów (praca, dom, tel. komórkowy) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców lub osób upoważnionych do odbioru dziecka, nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przez pół godziny. Po upływie tego czasu nauczycielka powiadamia dyrektora, który podejmuje decyzję o:
- powiadomieniu policji w celu podjęcia dalszych działań przewidzianych prawem, łącznie z umieszczeniem dziecka w pogotowiu opiekuńczym,
- odprowadzeniu dziecka do domu, jeśli rodzice/opiekunowie prawni lub inne osoby upoważnione do odbioru dziecka są w domu i z obserwacji wynika, że mogą sprawować opiekę nad dzieckiem (np. nie są pod wpływem alkoholu, środków odurzających itp.).
- Z przebiegu zaistniałej sytuacji należy sporządzić protokół zdarzenia, podpisany przez świadków, który zostaje przekazany do wiadomości dyrektora i rady pedagogicznej). Całe zdarzenie powinno się odbywać pod nadzorem policji. Dalsze czynności związane
z umieszczeniem dziecka w pogotowiu opiekuńczym podejmuje policja.
Postępowanie w przypadku, gdy wychowawca podejrzewa, że dziecko z przedszkola odbiera rodzic (opiekun prawny) będący pod wpływem alkoholu lub narkotyków
- Nauczycielka stanowczo odmawia wydania dziecka z przedszkola, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko wskazuje na spożycie alkoholu lub gdy osoba
ta zachowuje się agresywnie i nie jest w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa. Nauczyciel wzywa wówczas drugiego rodzica lub inną upoważnioną do odbioru dziecka osobę. - Nauczycielka powiadamia dyrektora, który wydaje jej dyspozycje, mające na celu odizolowanie dziecka od rodzica/opiekuna znajdującego się pod wpływem alkoholu.
- Jeśli rodzice/opiekunowie odmówią odebrania dziecka z przedszkola lub gdy nieobecność rodziców się przedłuża tj. po godzinach otwarcia przedszkola), dyrektor placówki może po konsultacji z najbliższą jednostką policji podjąć decyzję o dalszych krokach.
- Po rozeznaniu przez policję sytuacji domowej dziecka (sprawdzeniu, czy rodzice przebywają w domu) dyrektor może:
- podjąć decyzję, że wychowawca ma odprowadzić dziecko do domu (jeżeli
są rodzice, to dziecko pozostaje pod opieką rodziców), - gdy nie ma rodziców w domu, wspólnie z policją podjąć decyzję o dalszym postępowaniu w danej sytuacji (np. zabraniu dziecka do pogotowia opiekuńczego, czyli do tzw. placówki interwencyjnej)
- podjąć decyzję, że wychowawca ma odprowadzić dziecko do domu (jeżeli
- Nauczyciel sporządza notatkę służbową z zaistniałego zdarzenia po zakończeniu działań.
- Jeżeli powtarzają się przypadki, w których rodzic/opiekun prawny odbierający dziecko
z przedszkola znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków, to wychowawca może rozpoznać sytuację domową i rodzinną dziecka i jeśli zachodzi taka konieczność, powiadomić o tym policję (specjalistę do spraw nieletnich) w celu dalszego zbadania sytuacji domowej i rodzinnej dziecka, a następnie zawiadomić sąd rodzinny. - Po zdarzeniu dyrektor przedszkola przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania zasad określonych w niniejszych procedurach.
- W przypadku gdy sytuacja zgłaszania się po dziecko rodzica/opiekuna w stanie nietrzeźwości powtórzy się, dyrektor powiadamia pisemnie policję, terenowy ośrodek pomocy społecznej i wydział rodzinny sądu rejonowego.
Postępowanie w przypadku odbierania dziecka z przedszkola przez rodziców rozwiedzionych lub żyjących w separacji
- Nauczyciel wydaje dziecko każdemu z rodziców, jeśli zachowali prawa rodzicielskie,
o ile postanowienie sądu nie stanowi inaczej. - Jeśli do przedszkola zostanie dostarczone postanowienie sądu o sposobie sprawowania przez rodziców opieki nad dzieckiem, nauczyciel postępuje zgodnie z tym postanowieniem.
- O każdej próbie odebrania dziecka przez rodzica/opiekuna nieuprawnionego do odbioru nauczyciel powiadamia dyrektora przedszkola i rodzica/opiekuna sprawującego opiekę nad dzieckiem.
- O sytuacji kryzysowej, np. kłótnie rodziców, wyrywanie sobie dziecka itp., nauczyciel lub dyrektor powiadamia policję.
REGULAMIN KORZYSTANIA Z ZAKŁADOWEGO FUNDUSZU ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU
NR 3 W ZAMBROWIE
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych
(t.j Dz.U. 2020 poz. 1070) , zwana w dalszej treści Regulaminu bez oznaczeń ustawą; - art. 53 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. 2019 poz. 2215);
- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2009 r. Nr 43, poz. 349);
- ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. 2019 r. poz. 263);
- ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. 2020 poz. 1320);
- rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
§ 1
Regulamin korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w Miejskim Przedszkolu Nr 3 w Zambrowie określa zasady tworzenia i przeznaczania środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej oraz zasady i warunki korzystania z usług
i świadczeń finansowanych z Funduszu.
§ 2
Zastosowane w Regulaminie określenia oznaczają:
- Regulamin - regulamin korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
w Miejskim Przedszkolu Nr 3 w Zambrowie; - Fundusz – Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzony w Miejskim Przedszkolu Nr 3 w Zambrowie na podstawie ustawy z dnia 4 marca 1994 roku
o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, funkcjonujący w ramach wspólnej działalności socjalnej; - Pracodawca – Miejskie Przedszkole Nr 3 w Zambrowie, w imieniu którego działa dyrektor lub upoważniona przez niego osoba;
- Organizacja Związkowa;
- emeryci i renciści - byli pracownicy zakładu pracy – osoby posiadające aktualny status emeryta lub rencisty (z tytułu niezdolności do pracy), którzy przed uzyskaniem świadczenia emerytalnego (rentowego) rozwiązali stosunek pracy z zakładem pracy
w związku z przejściem na emeryturę lub rentę; - dochód netto za rok poprzedzający rok, w którym składana jest informacja wszystkich członków rodziny prowadzących wspólne gospodarstwo domowe;
- RODO – należy przez to rozumieć rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku
z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
§ 3
1. Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego na podstawie odrębnych przepisów.
2. Środki Funduszu są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym.
3. Środki zgromadzone na Funduszu niewykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny.
4. Środkami Funduszu administruje Pracodawca.
5. Podstawą działalności socjalnej jest Regulamin oraz roczny plan wydatków.
6. Przyznawanie świadczeń z Funduszu, w oparciu o Regulamin odbywa się na wniosek uprawnionego. Decyzję o przyznaniu świadczeń podejmuje pracodawca w uzgodnieniu
z Zakładową Organizacją Związkową (jeśli są członkowie Zakładowej Organizacji Zawodowej), biorąc pod uwagę sytuację życiową, rodzinną i materialną uprawnionego.
7. Wysokość pomocy z Funduszu uzależniona jest od wielkości środków oraz od sytuacji socjalnej osoby uprawnionej.
8. Fundusz jest funduszem spożycia zbiorowego i korzystanie z niego nie daje osobie uprawnionej podstawy do żądania jakiegokolwiek ekwiwalentu. Świadczenia socjalne nie mają charakteru roszczeniowego.
§ 4
1. Uprawnieni do korzystania z Funduszu i zamierzający skorzystać ze świadczeń mają obowiązek wykazać w oświadczeniu (zał. nr 1 do Regulaminu) faktyczną wysokość przychodów opodatkowanych w deklaracjach rocznych PIT (wynagrodzenie ze stosunku pracy i umów cywilnych, emerytury, renty, zasiłek dla bezrobotnych, świadczenie i zasiłek przedemerytalny, przychód z prowadzenia działalności gospodarczej, inne...) uzyskiwanych przez osoby (członków rodziny, konkubentów, inne osoby) wspólnie mieszkające
i prowadzące wspólne gospodarstwo domowe. Do przychodu nie wlicza się świadczenia wychowawczego 500+. Średnią oblicza się z sumy przychodów rodziny prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe, na podstawie zeznań podatkowych za poprzedni rok, poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, podzielonej przez 12, a następnie przez liczbę osób pozostających
z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. W razie powzięcia wątpliwości co do prawdziwości danych zawartych w oświadczeniu osoba uprawniona może zostać poproszona
o dostarczenie dokumentów potwierdzających podane informacje. Odmowa dostarczenia takich dokumentów może skutkować nieprzyznaniem świadczenia.
2. W przypadku zmiany sytuacji życiowej, rodzinnej czy materialnej uprawniony do korzystania z funduszu powinien złożyć niezwłocznie wniosek uwzględniający zmianę, o ile wpływa ona na sytuację finansową rodziny uprawnionego.
3. Osoby ubiegające się o świadczenia z ZFŚS składają informację o wysokości swojego dochodu za poprzedni rok kalendarzowy do 15 marca każdego roku.
4. Osoby ubiegające się o świadczenia z ZFŚS które nie złożyły informacji wymienionej
w ust. 1 kwalifikuje się na pobieranie wysokości świadczeń przewidzianych dla grupy
o najwyższych dochodach.
5. Osoby zamierzające skorzystać ze świadczeń finansowanych z Funduszu powinni złożyć wniosek / podanie z uwzględnieniem rodzaju świadczenia.
§5
1. Do korzystania z Funduszu uprawnione są następujące osoby:
- pracownicy zatrudnieni u Pracodawcy, niezależnie od podstawy zatrudnienia, rodzaju umowy o pracę oraz od wymiaru czasu pracy;
- emeryci i renciści ( w okresie pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy) – byli pracownicy zakładu pracy, z którymi zakład rozwiązał stosunek pracy w związku
z przejściem na emeryturę lub rentę oraz nauczyciele pobierający nauczycielskie świadczenie kompensacyjne - członkowie rodzin osób wymienionych w pkt 1-2:
- współmałżonkowie lub inne osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające
w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące - dzieci w wieku do lat 18, a uczące się do 25 roku życia, oraz bez względu na wiek dzieci z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, własne, przysposobione oraz przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, dzieci jednego z małżonków, jeżeli na tym małżonku ciąży obowiązek wychowania i utrzymania dziecka;
- dzieci po zmarłych pracownikach lub byłych pracownikach wymienionych
w pkt. 1- 2 w wieku do lat 18, a uczące się do 25 roku życia;
2. Członkowie rodzin wymienieni w ust.1 pkt. 3 lit. a-d są uprawnieni do korzystania ze świadczeń Funduszu, jeśli pozostają na wyłącznym utrzymaniu osób wymienionych
w ust. 1 pkt. 1 i 2.
§ 6
Przyznawanie usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych do korzystania z Funduszu.
§ 7
- Środki Funduszu przeznacza się na:
- dofinansowanie do wypoczynku urlopowego organizowanego przez pracownika we własnym zakresie tzw. „wczasy pod gruszą”;
- świadczenia urlopowe dla nauczycieli;
- świadczenie pieniężne dla osób uprawnionych w okresie świąt okolicznościowych;
- dofinansowanie działalności kulturalno-oświatowej, sportowej i turystycznej organizowanej przez zakład pracy; np. w postaci dopłat do zakupu biletów na imprezy artystyczne, kulturalne, rozrywkowe, sportowe;
- udzielanie pomocy rzeczowej i finansowej, przeznaczonej dla osób znajdujących się
w trudnej sytuacji życiowej, w formie zapomóg bezzwrotnych – wzór wniosku stanowi zał. nr 2 do Regulaminu; - dopłaty do wypoczynku dla pracowników i ich rodzin w formie wczasów krajowych, zagranicznych, leczniczych oraz organizowanych przez pracowników we własnym zakresie.
§ 8
- Pomoc z Funduszu przyznawana osobom uprawnionym do korzystania ze środków tego Funduszu jest udzielana na zasadach:
- wypoczynku:
- organizowanego we własnym zakresie (tzw. wczasy pod gruszą), jeżeli pracownik wykorzystał urlop w wymiarze przynajmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych (10 dni roboczych) jeden raz w roku.
- działalności kulturalno - oświatowej, sportowej i turystycznej polegającej na finansowaniu kosztów biletów wstępu np.; do kin, teatrów, na imprezy kulturalne, sportowe i turystyczne
- pomoc rzeczowa lub finansowa:
- w związku z trudną sytuacją rodzinną, osobistą i materialną osoby uprawnionej;
- w związku z indywidualnymi zdarzeniami losowymi, klęskami żywiołowymi, długotrwałą chorobą lub śmiercią najbliższego członka rodziny tj. współmałżonka lub dziecka oraz innych członków rodziny uprawnionych na podstawie § 5 do korzystania z pomocy socjalnej (tzw. zapomogi losowe) – przyznawana nie częściej niż raz w roku z tym, że w sytuacjach wyjątkowych pomoc może być przyznana częściej niż raz
w roku; - warunkiem uzyskania pomocy wymienionej w lit. a, b jest uprawdopodobnienie przez osobę ubiegającą się o taką pomoc dokumentów potwierdzających istnienie tych okoliczności;
- pomocy finansowej lub rzeczowej, w związku ze zwiększonymi wydatkami
w okresie świąt.
§ 9
- Dane osobowe osób uprawnionych do korzystania z ZFŚS są przetwarzane na podstawie art. 8 ustawy o ZFŚS i art. 6 ust. 1 lit. c rozporządzenia RODO. Dane osobowe osób uprawnionych do korzystania z Funduszu, przetwarzane są wyłącznie w celu przyznania ulgowych usług
i świadczeń oraz dopłat z Funduszu i ustalenia ich wysokości zgodnie z wymaganiami określonymi w:
- ustawie o ZFŚS,
- rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r.
w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych
w sprawie swobodnego, przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO); - ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 r., poz. 1000).
- Dane osobowe szczególne (dotyczące zdrowia) osób uprawnionych do korzystania z ZFŚS są przetwarzane na podstawie art. 8 ustawy o ZFŚS oraz art. 9 ust. 1 lit. b rozporządzenia RODO.
- Udostępnienie pracodawcy danych osobowych osób uprawnionych do korzystania
z Funduszu, w celu przyznania ulgowej usługi i świadczenia oraz dopłaty z Funduszu
i ustalenia ich wysokości, następuje w formie oświadczenia. - Pracodawca może żądać udokumentowania danych osobowych zawartych
w oświadczeniach w zakresie niezbędnym do ich potwierdzenia. Potwierdzenie może odbywać się w szczególności na podstawie oświadczeń i zaświadczeń o sytuacji życiowej
(w tym zdrowotnej), rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Dokumenty potwierdzające są okazywane wyłącznie do wglądu, stosowna notatka jest sporządzana przez osobę odpowiedzialną za weryfikację. - Do przetwarzania danych osobowych dotyczących zdrowia, o których mowa w art. 9 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.
w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych
i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016), mogą być dopuszczone wyłącznie osoby posiadające pisemne upoważnienie do przetwarzania takich danych wydane przez pracodawcę. Osoby dopuszczone do przetwarzania takich danych są obowiązane do zachowania ich w tajemnicy. - Pracodawca przetwarza dane osobowe osób uprawnionych przez okres niezbędny do przyznania ulgowej usługi i świadczenia, dopłaty z Funduszu oraz ustalenia ich wysokości,
a także przez okres niezbędny do dochodzenia praw lub roszczeń. - Osoba uprawniona ma prawo do uzyskania dostępu do swoich danych, żądania sprostowania lub usunięcia danych albo ograniczenia ich przetwarzania, sprzeciwu wobec przetwarzania danych.
- Pracodawca dokonuje przeglądu danych osobowych, nie rzadziej niż raz w roku kalendarzowym w celu ustalenia niezbędności ich dalszego przechowywania. Pracodawca usuwa dane osobowe, których dalsze przechowywanie jest zbędne do realizacji celów określonych w ustawie o ZFŚS, ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych i ustawie
o podatku dochodowym od osób fizycznych.
§ 10
Ustala się następujące zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele:
1) wydatki określone są w rocznym Planie finansowym Funduszu;
2) cele i rodzaje działalności socjalnej realizuje się wg punktów ustalonych w § 7 Regulaminu.
§ 11
Osoba, która podała we wniosku nieprawdziwe dane, przedłożyła sfałszowany dowód poniesionego wydatku, wykorzystała świadczenie na cele niezgodne z jego przeznaczeniem lub odstąpiła świadczenie osobie nieuprawnionej, zostanie obciążona pełnymi kosztami poniesionymi przez pracodawcę w związku z otrzymaniem tego świadczenia.
§ 12
- Działalność socjalna jest prowadzona w oparciu o zatwierdzony roczny plan wydatków.
- Decyzje przyznające świadczenia wydaje pracodawca na podstawie kwalifikacji wniosków w porozumieniu z Zakładową Organizacją Związkową (jeżeli jest powołana).
- Komisja Socjalna zbiera się dwa razy do roku na przełomie marca/kwietnia oraz listopada/grudnia.
- Treść Regulaminu jest ogólnie dostępna i podawana do wiadomości pracowników
w sposób przyjęty u pracodawcy. - Do spraw nieuregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie powszechnie obowiązujące przepisy prawa.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.01.2022r.
- Obowiązujący dotychczas Regulamin z dniem 31.12.2021r. traci swoją ważność.
Załącznik nr 1 do Regulaminu ZFŚS
………………………………
(miejscowość, data)
…………………………………….……
(imię i nazwisko)
………………………………………….
(adres zamieszkania)
Oświadczenie o sytuacji życiowej, rodzinnej, materialnej
Oświadczam, że w skład mojego gospodarstwa domowego wchodzą następujące osoby:
L.p. |
Imię i nazwisko |
Stopień pokrewieństwa |
Uwagi |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Średniomiesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego, po podzieleniu przez 12 i przez liczbę członków gospodarstwa domowego wynosi: |
…………………………………..
|
Kryterium w przeliczeniu na 1 osobę:
- do 2.363 zł
- od 2.363 zł -3.292 zł
- powyżej 3.292 zł
Inne okoliczności dotyczące mojej sytuacji życiowej, rodzinnej, materialnej |
|
Oświadczam, że znam treść Zakładowego Regulaminu Świadczeń Socjalnych. Potwierdzam prawdziwość wyżej podanych informacji. Jestem świadomy sankcji za podanie
w oświadczeniu nieprawdziwych danych.
…….………………………………
(podpis wnioskodawcy)
Załącznik nr 2 do Regulaminu ZFŚS
………………………………
(miejscowość, data)
…………………………………….……
(imię i nazwisko)
………………………………………….
(adres zamieszkania)
Wniosek o przyznanie dofinansowania
w formie zapomogi zdrowotnej*, ekonomicznej*, losowej*
Zwracam się z prośbą o przyznanie dofinansowania. Uzasadnienie wniosku:
………………………………………………………………………………………………….……….…………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………….……….…………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………….………..……………………………….………………………………………………………..
Do wniosku dołączam następujące dokumenty*: zaświadczenie lekarskie o długotrwałej chorobie, faktury/rachunki za pobyt w sanatorium, lekarstwa, rehabilitację, dokumenty potwierdzające zdarzenia losowe, inne
………………...…………………………………………………………………………..……
Oświadczam, że łączny dochód wykazany w złożonym oświadczeniu o sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej za ………………….rok:
nie uległ zmianie* / uległ następującej zmianie*.
Uzasadnienie: ………………………………………………….………………………………………............
………………………………………………………………………………………………….
…….………………………………
(podpis wnioskodawcy)
Załączniki do pobrania:
https://images.dlaprzedszkoli.eu/mp3.zambrow/zalacznik-nr-1-do-regulaminu-zfss.docx
https://images.dlaprzedszkoli.eu/mp3.zambrow/zalacznik-nr-2-do-regulaminu-zfss.docx